Jdi na obsah Jdi na menu
 


Stavba vodovodu: vedení na pozemku

V úterý po Velikonocích, tedy 7. dubna, zarazil před vraty našeho sídla bagr vodárníků a že přípojku do domu, tedy k našemu vodoměru, začnou dělat u  nás a hned teď. Takže jsem si navlékl montérky a šel se domlouvat, co a jak. Na hlavní vedení napojíme uzávěr a odbočku, vykopeme ke hranici pozemku a jestli budete chtít, budeme pokračovat až k vodoměru.

Při pohledu na šířku lžíce cca 80 cm jsem se zděsil, jinou lžíci nemáme, odpověděli ti makáči a tak jsem vytáhl ze stodoly krumpáč, lopatu a rýč a pravil, že si ten metr hluboký příkop vykopu sám. Což jsem stejně měl v úmyslu ve chcíli, kdy o novém vodovodu padla první zmínka. Bagřík vyryl jámu kousek za bránu a dál jsem pokračoval sám. Pěkně na šířku lopaty, což, jak se ukázalo druhý den, bylo málo a tak jsem pár čísel na každé straně příkopu přidal. I tak jsem se vešel jen těžko.

Chasníkům v montérkách trvalo celé dopoledne, než narazili na zlatou žílu, tedy hlavní vedení a k připojení 14 metrů dlouhého modrého plastového potrubí došlo před třetí hodinou odpolední.  Ono dostat se na provozní teplotu po třech dnech volna šlo zřejmě ztuha, navíc v noci napadlo trochu sněhu a ve stínu se udržel skoro celé dopoledne. Odpoledne ve čtyři díru na ulici zaházeli, ubouchali a jeli domů. Vykopáno jsem měl pár metrů za bránu.

Pokračoval jsem ve středu, kdy jsem vykopal dalších pár metrů tzv. kaskádovým způsobem a díru u brány jsem zaházel a na místo vrátil vyříznuté drny. Ve čtvrtek jsem si dal pauzu, dopoledne jsme byli nakoupit a odpoledne byla přednáška Finanční gramotnost, takže jsem se do díla pustil v pátek ráno. To jsem došel až k vodoměru, část díry už jsem mohl zaházet a v sobotu jsem pokračoval. To už jsem měl vedení položené a zaházené až k pěšince na dvůr. Hotovo jsem měl v neděli odpoledne, v ponděli jsem odvezl hlínu, co zbyla do rokle a zdálky to vypadalo, jako by se tady nedělalo nic. Zbývá udělat novou šachtu pro vodoměr, ta snad bude do připojení nového vodovudu hotová... Co říct závěrem? Práce s lopatou a krumpáčem nic moc, zvládnout se to nicméně dalo. Jen jsem v průběhu této činnosti chytil nějaký kašel, z něhož jsem se další tři dny dostával.

Že jsem si to mohl nechat udělat? No, snad ještě něco zvládnu sám.